Kościuszko

17 kwietnia 2024

Młode Głowy

14 grudnia 2023

Srebrna odznaka dla Kościuszki!

1 lutego 2021

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2021 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2021”.

Ranking 2021/

 

Aktualności

Obchody Dnia św. Łucji

27 grudnia 2016

13 grudnia 2016 obchodziliśmy w naszej szkole ważne w Szwecji Święto Łucji. Uczniowie Grupy skandynawskiej przygotowali występ i zaprezentowali kilka piosenek w języku szwedzkim. Wymowa tego święta jest taka, że Łucja w koronie ze świec oraz towarzyszące jej dziewczęta ze świecami w dłoniach przynoszą światło, za którym mieszkańcy Północy bardzo tęsknią. Orszakowi św. Łucji towarzyszy pochód Staffana i chłopców z gwiazdami. Śpiewana przez nich piosenka mówi, że Staffan (św. Szczepan) osiodłał konie i podążał za jasną gwiazdą.
Na uroczystość przybyli znaczący goście – Konsul Honorowy Królestwa Szwecji p. Arkadiusz Hołda, prezydent miasta Mysłowice Edward Lasok,
pani profesor dr hab. Grażyna Barbara Szewczyk z Instytutu Filologii Germańskiej UŚ oraz naczelnik Wydziału Edukacji pani Aleksandra Żołna.
Pan konsul Arkadiusz Hołda przedstawił ciekawą prezentację na temat szwedzkich wynalazków oraz innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie ochrony środowiska, a pani prof. G. B. Szewczyk przybliżyła nam rolę i znaczenie Święta Łucji w Szwecji oraz podzieliła się własnymi doświadczeniami związanymi z tym świętem.

Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z wydarzenia, autorstwa Krzyśka Łęczyckiego z kl. 1b na naszym szkolnym profilu na Facebook’u.

Relację mysłowickiej telewizji internetowej można obejrzeć na stronie internetowej itvm,pl: http://itvm.pl/2016/12/18/obchodzili-lucafest-towarzystwie-konsula-Szwecji/

 

Zdjęcie pochodzi ze strony itvm.pl. Więcej fotografii – wkrótce.

-- Powrót do poprzedniej strony --