Klasa medialno-prawna jest odpowiedzią na postulaty włączenia do kształcenia humanistycznego edukacji z dziedziny wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie naszej Szkoły od lat, z sukcesami, biorą udział w przedsięwzięciach skoncentrowanych na szeroko rozumianej demokratyzacji społeczeństwa- akcjach społecznych, debatach. Jednocześnie klasa daje możliwość poszerzania humanistycznych horyzontów, dając podstawy poznawania kultury, kształtując człowieka wrażliwego na piękno i humanistyczne wartości.
Zajęcia często odbywają się poza budynkiem Szkoły. Uczniowie biorą udział w warsztatach rozwijających m.in. umiejętności debatowania, a spotkania z kulturą odbywają się w regionalnych i ponadregionalnych instytucjach kultury, takich jak: kina, muzea, teatry, filharmonie.
Uczniowie klasy humanistycznej to nie tylko widzowie, nie tylko odbiorcy sztuki, ale i aktywni twórcy, zajmujący się np. fotografią, filmem fabularnym i dokumentalnym, a w przyszłości może nawet prowadzący szkolne studio radiowe czy telewizyjne.
Uczniowie tej klasy uczestniczą dzięki patronatowi ORA w Katowicach realizują wiele aktywności w zakresie praktyki prawa np. wyjścia do Sądu Okręgowego na rozprawy cywilne i karne, wyjścia do Aresztu Śledczego w Katowicach oraz uczestniczą w spotkaniach z prawnikami i sędziami. Realizują też projekty we współpracy z IPN, , Muzeum Powstań Śląskich, Muzeum Śląskim w Katowicach oraz innymi instytucjami. Efektem tych działań jest udział w Obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie, Potyczkach prawnych i debatach dyskusyjnych. Wyjeżdżają również na wycieczki m.in. Do Krakowa, Warszawy, Oświęcimia.
Podczas zajęć pozalekcyjnych przygotowują się do olimpiad przedmiotowych i konkursów.
Realizowane innowacje pedagogiczne: Edukacja medialna.
Trzy przedmioty nauczane na poziomie rozszerzonym: język polski, wiedza o społeczeństwie , język angielski.
Punktowane przedmioty:
- język polski
- matematyka
- wiedza o społeczeństwie
- język obcy – najwyższa ocena
Wiodący język obcy: język angielski
Drugi język do wyboru:
język niemiecki (od podstaw lub kontynuacja)
język francuski (od podstaw lub kontynuacja)
język hiszpański (od podstaw lub kontynuacja)
język włoski (od podstaw lub kontynuacja)
Kierunki studiów:
prawo, psychologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, edytorstwo, kierunki pedagogiczne, historia, administracja, historia sztuki, marketing medialny, archeologia, muzeologia, filologia polska, kierunki artystyczne, stosunki międzynarodowe, doradztwo i coaching i inne.