Kościuszko

Życzenia Świąteczne

28 marca 2024

Młode Głowy

14 grudnia 2023

Srebrna odznaka dla Kościuszki!

1 lutego 2021

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2021 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2021”.

Ranking 2021/

 

Aktualności

Wyjazd humanistów z klasy 2d do Rumunii

10 października 2017

W dniach 22 września do 1 października 2017 r. uczniowie klasy humanistycznej- Klaudia Sorek i Marcin Fic wraz z nauczycielką historii wzięli udział w edukacyjnym wyjeździe do Rumunii, który był nagrodą 8. edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”
Laureaci konkursu  wyruszyli w długą podróż do Rumunii  22 września z Warszawy. Na trasie wyjazdu młodzież i opiekunowie odwiedzili miejsca związane z historią polskich przywódców, żołnierzy i ludności cywilnej. W  regionie Maramuresz zwiedzili Syhot Marmaroski i Muzeum Ofiar Komunizmu, w Berbesti  zapalili znicze przy tablicy pamiątkowej na mogile Legionistów. Na Bukowinie, we wsi Nowy Sołoniec zostali przyjęci przez lokalną Polonię, potomków górników z Bochni i Wieliczki, którzy przybyli do Rumunii, by pomagać w budowaniu nowych kopalń soli. Jednym z kolejnych miejsc był królewski zameczek myśliwski w Bicaz, miejsce internowania prezydenta Mościckiego.  W  Dragoslavele  uczniowie  wraz z opiekunami odwiedzili miejsce internowania marszałka Rydza-Śmigłego. Kolejnym miastem na trasie wyjazdu edukacyjnego było  Targu Jiu – w jego okolicach podczas II wojny światowej  znajdował się obóz internowania, w którym przetrzymywano Polaków. W stolicy Rumunii w programie znalazły się  m.in. Klasztor Stavropoleos , Muzeum Wsi Rumuńskiej,  a także nawiedzenie polskich grobów na cmentarzach Bellu i Sv. Iveri. Oprócz miejsc pamięci związanych z historią Polaków internowanych w Rumunii w 1939 r. laureaci konkursu poznali także niezwykle ciekawą i trudną historię tego kraju. Zobaczyli unikatowe w skali światowej warowne kościoły i malowane cerkwie. Rumunia okazała się być krajem niezwykle malowniczym i  przepięknym, choć pełnym kontrastów. Wyjazd zakończył się 1 października w Warszawie. Uczestnikom wyjazdu towarzyszyli edukatorzy Instytutu Pamięci Narodowej dbający o  merytoryczną stronę wyjazdu. Opiekunem pracy konkursowej licealistów z „Kościuszki” była Sylwia Plewa- nauczycielka historii.
Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PKO Banku Polskiego.

-- Powrót do poprzedniej strony --