Ogłoszenie
4 czerwca 2024
Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2021 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2021”.
W dniach 20-21 marca br. w Mieście Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach odbył się regionalny etap III Turnieju Debat Historycznych.
Drużyna ILO im. T. Kościuszki w Mysłowicach wystartowała w składzie: Adrianna Zipper, Bartosz Matwiej, Konrad Głębocki, Dariusz Wendreński i Szymon Turek. Wszyscy zawodnicy są uczniami klasy humanistycznej – 1d. Po dwóch dniach zmagań turniejowych drużyna zdobyła IV miejsce w rozgrywkach wojewódzkich. Jesteśmy ogromnie dumni z wyniku naszych zawodników, tym bardziej, że wzięli udział turnieju debat oksfordzkich po raz pierwszy. Merytoryczną opiekę nad naszymi licealistami pełniły nauczycielki historii, pani Katarzyna Kurlandt i pani Sylwia Plewa
Turniej Debat Historycznych to ogólnopolski projekt edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych wykorzystujący debatę oksfordzką, jako narzędzie edukacyjne. Celem projektu jest poszerzenie i pogłębienie wiedzy historycznej na temat ważnych problemów związanych z historią Polski XX wieku, a także przygotowanie młodzieży do aktywnego udziału w życiu publicznym.
Dzięki metodzie debaty oksfordzkiej uczestnicy mają możliwość nauczyć się: patrzeć na zagadnienia z wielu stron, samodzielnie myśleć, budować spójną i logiczną argumentację, występować publicznie, słuchać innych, brać odpowiedzialność za swoje słowa oraz szanować swoich rozmówców. Dodatkowo forma debaty oksfordzkiej nauczy młodzież dyscypliny i kultury wypowiedzi, a także podawania konkretnych i merytorycznych argumentów dla potwierdzenia lub zaprzeczenia postawionej tezy.
Wszystkie debaty oceniane były przez ekspertów i jurorów, którzy zwracali uwagę nie tylko na sposób debatowania w systemie oksfordzkim oraz przedstawienia swoich racji, ale przede wszystkim na dobór merytorycznych argumentów. Historycy IPN zadbali także o odpowiedni komentarz każdej z rozgrywek.
Przygotowane tezy:
1. Przemysł górnośląski miał większe znaczenie dla gospodarki II Rzeczpospolitej niż Niemiec.
2. Bez pomocy Polski nie udałoby się osiągnąć celów zakładanych w III powstaniu śląskim.
3. Wizja Śląska prezentowana przez Wojciecha Korfantego była korzystniejsza dla rozwoju tego regionu w ramach II Rzeczpospolitej niż wizja Michała Grażyńskiego.
4. Pozostanie na emigracji po II wojnie światowej było najlepszym rozwiązaniem dla żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
5. Gospodarka PRL była gospodarką permanentnego kryzysu.
6. Okres rządów Edwarda Gierka słusznie nazywany jest „złotą dekadą”.