Edukacja włączająca w I LO w Mysłowicach
20 września 2024
Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2021 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2021”.
Kacper Kopeć, uczeń klasy III Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Mysłowicach, to „multimedalista” w trzech dziedzinach: matematyce, chemii i języku angielskim. Jego najważniejsze osiągnięcia w dwóch ostatnich latach to:
-tytuł laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów (rok 2018),
-5-krotny Laureat w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych – z języka angielskiego (2 razy), chemii (2 razy) i matematyki (1 raz),
-tytuł finalisty Olimpiady Matematycznej Juniorów,
-zdobycie I miejsca w Wojewódzkim Konkursie „Nudna Matematyka” (2018 r.), dwukrotny tytuł laureata w swojej kategorii wiekowej w ogólnopolskim konkursie Mogalo Understand (2018 r.- 1 w kraju; 2019 r. – 3 w kraju)
-tytuł finalisty regionalnego konkursu „Duety Chemiczne”.
Konkursy na poziomie gimnazjalnym to nie wszystko. Kacper postanowił spróbować swoich sił także w tych dedykowanych uczniom szkół średnich. Z sukcesami. W tym roku szkolnym został Finalistą Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Ukoronowaniem wszystkich osiągnięć Kacpra jest zdobycie w kwietniu tego roku tytułu Laureata Ogólnopolskiej 43 Olimpiady Języka Angielskiego, w której startują licealiści. Kacper był jednym z 3 zakwalifikowanych uczniów z okręgu śląskiego i jest jedynym Laureatem z naszego regionu. Jak trudno jest dojść tak wysoko w tym konkursie wiedzą zarówno uczniowie biorący w nim udział, jak i nauczyciele przygotowujący ich do tych zmagań. Testy konkursowe, przygotowywane przez legendarnego już autora pana Henryka Krzyżanowskiego, są niezwykle wymagające, a świadczy o tym fakt, że z I do II etapu kwalifikuje się zaledwie ok. 3 % uczniów z całego kraju. Dalej jest już tylko trudniej. Oprócz gramatyki i słownictwa zawodnicy muszą wykazać się wiedzą z różnych dziedzin życia codziennego, historii, kultury oraz literatury Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Kacper czytał poezję Johna Keatsa i Roberta Frosta, a także „Małe kobietki”, „Perswazje”, „Świat według Garpa” i „Jądro ciemności”, oczywiście w języku angielskim, aby później dyskutować na różne tematy z komisją podczas części ustnej w II i III etapie.
Wszystkie te osiągnięcia robią ogromne wrażenie, a Kacper z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i wiele wyzwań przed nim.
Jesteśmy dumni, że Kacper jest naszym uczniem, że to właśnie nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Mysłowicach pracowali i nadal pracują z tym niezwykle zdolnym młodym człowiekiem, wspierając i kierunkując jego intelektualne poszukiwania.