Kościuszko

KONDOLENCJE

15 maja 2024

17 kwietnia 2024

Młode Głowy

14 grudnia 2023

Srebrna odznaka dla Kościuszki!

1 lutego 2021

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2021 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2021”.

Ranking 2021/

 

Aktualności

Jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie

3 grudnia 2016

2 grudnia grupa 50 uczniów pod opieką pań: M. Pyrr, J. Stachoń, A. Kaczmarzyk, R. Mońki i Pani Dyrektor D. Konieczny-Simeli zebrała się w środku nocy pod szkołą, by przemierzając autokarem pogrążone w śnie miasta, dotrzeć na jarmark bożonarodzeniowy do Berlina. Zanim ulice stolicy Niemiec rozbłysnęły milionami choinkowych światełek, grupa miała czas na zwiedzanie. W planie wycieczki znalazły się: Reichstag, wieża telewizyjna (368 m) z iglicą, widoczną z wielu miejsc w mieście, Kolumna Zwycięstwa oraz Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma I, zbombardowany podczas wojny, a obecnie rozbudowany o nowoczesną część, odcinającą odwiedzających od zgiełku miasta. W programie nie mogło zabraknąć Muru Berlińskiego, pod którym poznaliśmy historię najsłynniejszej ucieczki wykopanym tunelem. Jego najbardziej znany element – East Side Gallery, czyli fragment pokryty malowidłami i hasłami, oglądaliśmy z okien autokaru. Chwili odpoczynku uczestnicy zaznali w Muzeum Techniki, gdzie oprócz eksponatów, których nie można było dotykać, znajduje się część, w której, jak w Centrum Kopernika, można trochę poeksperymentować. Podczas wędrówki ulicami Berlina nie zabrakło również elementów poruszających każdego chociaż trochę wrażliwego człowieka: pomnika w postaci 2700 różnej wysokości betonowych prostopadłościanów, które symbolizują pomordowanych w trakcie wojny Żydów europejskich oraz tak zwanej Pustej Biblioteki, której puste regały, ukryte w ziemi za szybą, symbolizują spalone na rozkaz Hitera zbiory biblioteczne.

Wyprawa do Berlina zakończyła się zwiedzaniem wielkiego jarmarku na Alexanderplacu, które było okazją do przedświątecznych zakupów łakoci, ozdób choinkowych i prezentów, i to właśnie tam najbardziej czuć było atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.


-- Powrót do poprzedniej strony --