Kościuszko

17 kwietnia 2024

Młode Głowy

14 grudnia 2023

Srebrna odznaka dla Kościuszki!

1 lutego 2021

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2021 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2021”.

Ranking 2021/

 

Aktualności

Humaniści z Kościuszki z wizytą na Litwie i Łotwie

23 września 2018

W dniach 9-14 września 2018 r. uczniowie naszego liceum, którzy zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu IPN „Sprzączki i guziki ze rdzy…” wzięli udział w edukacyjnym wyjeździe po Litwie i Łotwie . Wycieczka była nagrodą za zdobycie tytułu laureata I stopnia w tym konkursie.

Podróż rozpoczęliśmy w Warszawie, skąd autokary zabrały nas do pogranicznego miasteczka Sejny a następnie dotarliśmy do Wilna. Cały kolejny dzień spędziliśmy na zwiedzaniu stolicy Litwy. Urokliwe uliczki starego miasta, Ostra Brama, Cmentarz na Rossie oraz panorama miasta ze wzgórza Trzech Krzyży zapierały dech w piersiach. Odwiedziliśmy też miejsca związane z historią współczesną Litwinów i Wilna. Kolejnego dnia, przemierzając Litwę i Łotwę dotarliśmy do Dyneburga, gdzie mniejszość polska stanowi aż 20% mieszkańców tego 100 tysięcznego miasta.

Niezwykłe wrażenie zrobiła na nas również stolica Łotwy- Ryga. To nadmorskie miasto zachwyciło nas secesyjnymi kamieniczkami i piękną Starówką.

Odwiedzając kolejne miasta państw nadbałtyckich, często zjeżdżaliśmy z głównych traktów aby zobaczyć miejsca związane z tą dawną i współczesną historią Polski i Polaków. I tak dotarliśmy do miejsca gdzie urodzili się m.in. marszałek Józef Piłsudzki, noblista Czesław Miłosz a także bohaterka powstania styczniowego -Emilia Plater. Historia tych ziem jest nierozerwalnie związana z naszą ojczyzną.

Dzięki wspaniałym przewodnikom oraz ciekawym wykładom pracowników IPN, wyjazd okazał się bardzo interesującą lekcją historii.

Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie klas humanistycznych- 3d: Klaudia Sorek i Marcin Fic oraz 2d: Karol Klimza i Tymoteusz Stefański. Opiekę nad realizacją projektu pełniła nauczycielka historii, Sylwia Plewa.

 


-- Powrót do poprzedniej strony --