Kościuszko

Życzenia Świąteczne

28 marca 2024

Młode Głowy

14 grudnia 2023

Srebrna odznaka dla Kościuszki!

1 lutego 2021

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2021 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2021”.

Ranking 2021/

 

Aktualności

Ola Liedtka na podium w zawodach w paraujeżdżaniu.

10 listopada 2016

 

 

Paraujeżdżanie to dyscyplina sportowa w ramach parajeździectwa przeznaczona dla osób niepełnosprawnych ruchowo oraz osób niewidomych i niedowidzących. Oficjalne zawody składają się z dwóch przejazdów: obowiązkowego (drużynowego, mistrzowskiego lub Novis) oraz dowolnego z podkładem muzycznym..

W zależości od stopnia niesprawności zawodnicy, w celu wyrównania szans, klasyfikowani są do różnych klas. Konkursy na najniższym (Ia) obejmują jazdę wyłącznie stępem. Poziom Ib to jazda stępem z elementami kłusa, II stęp i kłus, III- stęp, kłus i galop, IV zaś obejmuje także chody boczne i półpiruety. 

Ola dyscyplinę tą uprawia od ponad roku w Ośrodku Hipoterapii Padok na Janowie w Katowicach. 

Pierwszymi oficjalnymi zawodami, w których uczestniczyła były Ogólnopolskie Zawody w Paraujeżdżeniu Radzionkowie w lipcu 2016. Tutaj wspólnie z koniem Afryka uzyskałam w programie drużynowym 54,86% oraz w programie mistrzowskim –52,32%. Zdobyte tutaj doświadczenie przydało się w następnych zawodach, którymi były  Mistrzostwa Polski w Paraujeżdżeniu w Halinowie pod Warszawą w dniach 5-6 listopada 2016 r. Niestety, ze względów formalnych (braku licencji zawodnika PZJ oraz czytanego programu obowiązkowego), Ola nie mogła wspólnie z koniem Alians uczestniczyć w konkursie o mistrzostwo Polski. Wzięła jednak udział w konkursie grupy B, w którym to zajęła I miejsce osiągając w dwóch przejazdach programu Novis odpowiednio 61,667 i 60,263%. W następnym roku planuje zawalczyć o podium mistrzostw Polski juniorów.

Marzeniem Oli jest dostanie się do kadry narodowej Polski. Nie jest to marzenie nieosiągalne, biorąc pod uwagę jej ostatnie wyniki i fakt, że wymogiem dla kategorii juniorów jest osiąganie rezultatów na poziomie 61 %.

„Chociaż wyniki sportowe są ważne, to satysfakcja z panowania nad koniem, tworzenia z nim pary polegającej na sobie wzajemnie, możliwość wspólnej zabawy, zawierania nowych przyjaźni oraz atmosfera wzajemnej życzliwości panująca w stosunkowo niewielkim środowisku parajeźdźców rekompensują ewentualne niepowodzenia w rywalizacji sportowej.” – mówi Ola. 

Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia na kolejnych zawodach!


10

-- Powrót do poprzedniej strony --