Kościuszko

17 kwietnia 2024

Młode Głowy

14 grudnia 2023

Srebrna odznaka dla Kościuszki!

1 lutego 2021

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2021 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2021”.

Ranking 2021/

 

Aktualności

Młodzi filmowcy z I LO z II nagrodą w Polsce i kwalifikacją do międzynarodowej edycji konkursu Booktrailer Film Festival

21 marca 2019

Licealiści I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Mysłowicach zajęli II miejsce w Polsce w konkursie Booktrailer Film Festival. To kolejny sukces na koncie naszych uczniów – w zeszłym roku zajęli III miejsce w tym konkursie. Zajęcie II miejsca otworzyło im drzwi do międzynarodowej rywalizacji, w której konkurują młodzi twórcy z Polski, Włoch, Francji i Bułgarii.

Booktrailer Film Festival jest konkursem promującym czytelnictwo wśród młodzieży. Polega na przygotowaniu dwuminutowego filmu promującego wybraną książkę. Jego idea opiera się na zespoleniu tradycji i nowoczesności – łączeniu poznawania literatury z nowymi technologiami, integrowaniu sztuki słowa i języka kina.

Na tegoroczną edycję, w samej tylko Polsce, powstały 63 filmy. Do finału jury zakwalifikowało 10 filmów, w tym dzieło naszych uczniów. Zwycięzców polskiego etapu poznaliśmy w trakcie gali finałowej, która odbyła się 15 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Zajęcie II miejsca dało naszym uczniom przepustkę do międzynarodowego etapu, którego wyniki poznamy 26 marca.

Uczniowie I LO w składzie: Krzysztof Łęczycki, Julia Zając i Maria Berek przygotowali scenariusz, a następnie film o książce niemieckiej pisarki Charlotte Link pt. „Dom sióstr”.


– Książkę poleciła nam szkolna bibliotekarka, pani Magdalena Pyrr. Chcieliśmy zainteresować widza, a przede wszystkim zachęcić go do przeczytania nowo poznanej przez nas książki. Zależało nam na pokazaniu tajemniczych kadrów, które miały zaintrygować odbiorcę. W trakcie produkcji borykaliśmy się z różnymi problemami; brakiem budżetu, ograniczona liczba lokacji, tylko czterema dniami na zrealizowanie filmu. Pierwsze dwa dni poświęciliśmy na przygotowania: napisaliśmy scenariusz, zastanowiliśmy się jak poradzić sobie z problemami i ograniczeniami. Kolejne 2 dni to zdjęcia oraz postprodukcja. Kręciliśmy na szkolnym strychu, w szkolnej bibliotece oraz w plenerze. Montaż trwał do ostatniej chwili – film na konkurs wysłaliśmy film 15 minut przed północą, w ostatnim dniu, w którym można było to zrobić. – opowiada Krzysztof Łęczycki, reżyser i montażysta filmu.

Regulamin konkursu zabrania publikowania filmu przed ogłoszeniem wyników międzynarodowego etapu. Dlatego dopiero 26 marca na kanale na Youtube będzie można zobaczyć film naszych uczniów. Będzie on dostępny pod linkiem: http://bit.ly/krzystechyt

Opiekunem projektu jest pani Alicja Jeż, nauczycielka języka polskiego, która od samego początku opiekuje się i wspiera naszych filmowców. W przygotowanie filmu zaangażowała się także Wiktoria Palka, uczennica klasy maturalnej.

II miejsce w ogólnopolskim etapie to kolejny sukces trójki naszych uczniów. Krzysztof Łęczycki, Julia Zając i Maria Berek w poprzednich latach zostali nagrodzeni m.in. za produkcje filmowe:

Film “Przeszłość nie wraca…”

I miejsce w I Międzynarodowym Międzyszkolnym Przeglądzie Filmowym Wylęgarnia 2018 w kat. film, wyróżnienie w kat. scenariusz oraz nagroda specjalna dla p. Franciszka Pyrr za rolę stróża nocnego.

Film “(NIE)WYBRANIEC”

I miejsce w III Wojewódzkim konkursie filmowym Video, ergo sum 2017

Nagroda publiczności w IX Praskim Festiwalu Filmów Młodzieżowych 2018

Nagroda specjalna za zdjęcia na Unia Film Festival 2018

Film “Powiązania”

I miejsce w Szkolnym Konkursie Filmowym 2018

 


-- Powrót do poprzedniej strony --